Merdiven güvenlik filesi; okullarda, hastanelerde, belli kurumlarda merdivenlerin, boşluk kısmının kapatılması ve güvenliğin sağlanması amacıyla uygulanan bir güvenlik sistemidir.

Kullanılan merdiven filesi malzemeleri Türk Standartları Enstitüsü onaylıdır. Merdiven filesi örülmeden önce, teknik kontrollerin yapılması amacıyla, uygulanmamanın yapılacağı konuma giderler ve hangi tür malzemeler kullanılması gerektiğini, örme işleminin hangi kalınlıkta ve ne kadar göz aralığında yapılacağını tespit ederler.

Merdiven Filesi Nasıl Uygulanır?

Merdiven Filesi sistemi kurulacak olan kurumda incelemeler sağlandıktan sonra, kurum işlemi uygulatmaya karar verdiği takdirde file imalatına geçilir. Kalıbı ortaya çıkan file, hangi renkte olacaksa boyahanede o renk uygulanır. Elde veya overlok makinesinde, kullanılacağı yere göre dikimi yapılır. Kalite kontrol ekipleri tarafından incelemelerden geçer ve uygun bulunması halinde ekipler tarafından kurulumu sağlanır.

 

Merdiven Filesi Nerelere Uygulanır?

Apartman boşluğu filesi, güvenliği sağlamak amacıyla merdiven boşluklarına uygulanır. Bu sayede güvenlik problemlerinin ve olası düşme sonucu yaralanma, hayat kaybının önüne geçilmiş olur.

Merdiven filesi uygulaması;

  • Okul,
  • Kreş,
  • Anaokulu,
  • Kolej,
  • Otel,
  • Pansiyon,
  • Şirket gibi yerlerde kullanımı sağlanan bir uygulamadır.

Merdiven filelerinin üretimi, yüksekten düşüme sonucu meydana gelebilecek, her türlü olumsuz sonucu önlemek amacıyla merdiven boşluklarına uygulanır.

Fileler yüksek güvenlikli, naylon ve polyamitten oluşan ve UV ışınına maruz kalmış ipliklerle alınan ölçü ve ebatlara bağlı olarak örülür. Filelerin göz aralıkları ile 4cm, 7cm, 10cm veya 12cm olarak hesaplanır.

Güvenlik fileleri değişik ebat ve kalınlıklarda özel olarak üretilir.

 

Merdiven Filesi Kullanım Yerleri

Beton platformların döşeme kenarlarında, asansör boşluğu, merdiven boşluğu, baca boşluğu, aydınlatma boşluğu benzeri döşemelerde kullanılır.  Merdiven filesi, yapısında bozulma olan pencere, boşluk, duvar gibi yerlerde malzemelerin veya işçinin düşmesini önleyecek koruma sistemidir. Kaba inşaat esnasında oluşan boşlukların nasıl ve ne biçimde kapanacağını, kapanmanın uygulanacağı esnada imalat konusunda bir problem olmaması ve ayrıca imalat uygulandığı müddetçe de etkili olması proje gereçleriyle incelendikten sonra uygulama planlanmalıdır.

Düşme ihtimaline karşı alınan önlemlerin sürekliliği sağlanmalıdır ve iş sonlanana kadar güvenlik önlemleri devam etmelidir. Kalıp alma sürecinde kullanılan korkuluklar tek tek çıkartılır. Beklemeden beton döşeme korkulukları montaj edilir. Beton döşeme korkuluklarının döşenmesinin ardından paraşüt tipi emniyet kemeri aracılığıyla kalıcı olarak imalatı yapılmalıdır.

Merdiven Filesi Önemi

Merdiven filesi, okul ve anaokullarında, özellikle de anaokullarında önemli bir yere sahiptir. Kreş ve anaokulu dönemi çocukların merdiven inip çıkarken, dengesini kaybetmesi veya itiş kakış esnasında düşmesini önlemek amacıyla merdiven filesi uygulaması çok önemli bir sistemdir.

Çocuklar bütün gün enerjilerini atmak suretiyle yerlerinde duramazlar, bu konuda merdivenler büyük tehlike arz etmektedir. Bu sebeple merdivenler fileler veya çeşitli korkuluklarla kapatılmalı, güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

Bina içi file 

Bina merdiven filesi kullanılan alanlarda büyük guvenlik sağlar bunun için kullanılan file standartlara uygun olması gerekir. Z tipi merdiven filesi apartmanlarda en çok tercih edilen sistemidir.

 

Merdiven Filesi Uygulamasında Neden Polyamid?

Merdiven filesi iş ve hayat güvenliğini sağlamak açısından uygulanan ve günlük yaşantı esnasında, olası çevre etmenlerine bağlı yaralanmaları önlemesi amacıyla kullanılan en güvenilir ağdır.

Merdiven filesi, kişiyi günlük yaşantısında; evde, okulda, işyerinde, alışveriş merkezinde özellikle çocukların düşüp yaralanma ihtimallerine karşı balkonlarda ve merdiven boşluklarında uygulanır. Ayrıca çatı veya bina boşluklarında da merdiven filesi veya güvenlik filesi kullanımı söz konusudur.

Kayseri file olarak güvenlik ağlarında kullanılan maddenin kaliteli olmasına dikkat ediyoruz.Milli Eğitim Bakanlığına ait 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda bir genelgede “düşme ihtimali olan merdivenlere güvenlik ağı çekilmesi” şartı koşulmuştur. Bu da bu uygulamanın önemini belirten en kilit noktadır

.

KAYSERİ FİLE 

merdiven korkulukları file kapaması

 

Paylaş