MERDİVEN FİLESİ

Merdiven güvenlik filesi; okullarda, hastanelerde, belli kurumlarda merdivenlerin, boşluk kısmının kapatılması ve güvenliğin sağlanması amacıyla uygulanan bir güvenlik sistemidir.

Kullanılan merdiven filesi malzemeleri Türk Standartları Enstitüsü onaylıdır. Merdiven filesi örülmeden önce, teknik kontrollerin yapılması amacıyla, uygulanmamanın yapılacağı konuma giderler ve hangi tür malzemeler kullanılması gerektiğini, örme işleminin hangi kalınlıkta ve ne kadar göz aralığında yapılacağını tespit ederler.

Merdiven Filesi Nasıl Uygulanır?

Kayseri Merdiven Filesi sistemi kurulacak olan kurumda incelemeler sağlandıktan sonra, kurum işlemi uygulatmaya karar verdiği takdirde file imalatına geçilir. Kalıbı ortaya çıkan file, hangi renkte olacaksa boyahanede o renk uygulanır. Elde veya overlok makinesinde, kullanılacağı yere göre dikimi yapılır. Kalite kontrol ekipleri tarafından incelemelerden geçer ve uygun bulunması halinde ekipler tarafından kurulumu sağlanır.

 

Merdiven Filesi Nerelere Uygulanır?

Apartman boşluğu filesi, güvenliği sağlamak amacıyla merdiven boşluklarına uygulanır. Bu sayede güvenlik problemlerinin ve olası düşme sonucu yaralanma, hayat kaybının önüne geçilmiş olur.

Merdiven filesi uygulaması;

  • Okul,
  • Kreş,
  • Anaokulu,
  • Kolej,
  • Otel,
  • Pansiyon,
  • Şirket gibi yerlerde kullanımı sağlanan bir uygulamadır.

Merdiven filelerinin üretimi, yüksekten düşüme sonucu meydana gelebilecek, her türlü olumsuz sonucu önlemek amacıyla merdiven boşluklarına uygulanır.

Fileler yüksek güvenlikli, polyester ve polyamid ten  oluşan ve UV ışınına maruz kalmış ipliklerle alınan ölçü ve ebatlara bağlı olarak örülür. Filelerin göz aralıkları ile 4cm, 7cm, 10cm veya 12cm olarak hesaplanır.

Güvenlik fileleri değişik ebat ve kalınlıklarda özel olarak üretilir.

 

Merdiven Filesi Kullanım Yerleri

Beton platformların döşeme kenarlarında, asansör boşluğu, merdiven boşluğu, baca boşluğu, aydınlatma boşluğu benzeri döşemelerde kullanılır.  Merdiven filesi, yapısında bozulma olan pencere, boşluk, duvar gibi yerlerde malzemelerin veya işçinin düşmesini önleyecek koruma sistemidir. Kaba inşaat esnasında oluşan boşlukların nasıl ve ne biçimde kapanacağını, kapanmanın uygulanacağı esnada imalat konusunda bir problem olmaması ve ayrıca imalat uygulandığı müddetçe de etkili olması proje gereçleriyle incelendikten sonra uygulama planlanmalıdır.

Düşme ihtimaline karşı alınan önlemlerin sürekliliği sağlanmalıdır ve iş sonlanana kadar güvenlik önlemleri devam etmelidir. Kalıp alma sürecinde kullanılan korkuluklar tek tek çıkartılır. Beklemeden beton döşeme korkulukları montaj edilir. Beton döşeme korkuluklarının döşenmesinin ardından paraşüt tipi emniyet kemeri aracılığıyla kalıcı olarak imalatı yapılmalıdır.

Merdiven Filesi Önemi

Merdiven güvenlik filesi, ilk okul , ana okul ve özellikle kreş için önemli bir yere sahiptir. Kreş ve anaokulu dönemi çocukların merdiven inip çıkarken, dengesini kaybetmesi veya itiş kakış esnasında düşmesini önlemek amacıyla merdiven filesi uygulaması çok önemli bir sistemdir.

Çocuklar bütün gün enerjilerini atmak suretiyle yerlerinde duramazlar, bu konuda merdivenler büyük tehlike arz etmektedir. Bu sebeple merdivenler fileler veya çeşitli korkuluklarla kapatılmalı, güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

Bina içi file 

Bina merdiven filesi kullanılan alanlarda büyük guvenlik sağlar bunun için kullanılan file standartlara uygun olması gerekir. Z tipi merdiven filesi apartmanlarda en çok tercih edilen sistemidir.

 

Merdiven Filesi Uygulamasında Neden Polyamid?

Merdiven filesi iş ve hayat güvenliğini sağlamak açısından uygulanan ve günlük yaşantı esnasında, olası çevre etmenlerine bağlı yaralanmaları önlemesi amacıyla kullanılan en güvenilir ağdır.

Merdiven filesi, kişiyi günlük yaşantısında; evde, okulda, işyerinde, alışveriş merkezinde özellikle çocukların düşüp yaralanma ihtimallerine karşı balkonlarda ve merdiven boşluklarında uygulanır. Ayrıca çatı veya bina boşluklarında da merdiven filesi veya güvenlik filesi kullanımı söz konusudur.

Kayseri file olarak güvenlik ağlarında kullanılan maddenin kaliteli olmasına dikkat ediyoruz.Milli Eğitim Bakanlığına ait 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda bir genelgede “düşme ihtimali olan merdivenlere güvenlik ağı çekilmesi” şartı koşulmuştur. Bu da bu uygulamanın önemini belirten en kilit noktadır.

Merdiven Filesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Merdiven filesi kullanmanın avantajları nelerdir diye soracak olur iseniz, merdiven filesi kullanmanın bazı durumlar için son derece gerekli olacağını söylemek mümkün olacaktır. Daha çok bir takım kurumlar için gereklilik haline gelmiş olan merdiven filesi, insan hayatındaki en önemli şey yani can güvenliği için son derece gerekli bir malzemedir. Özellikle de kreşlerde ve anaokullarında ya da İlkokullarda çocuklar merdivenleri tırabzanından aşağı bakmayı çok severler.

Okul kreş ya da anaokulu gibi kurumlarda çok fazla çocuk olduğu için her birine merdiven taraflarından uzak tutmak da son derece zordur. Bu neden dolayısı ile de bir takım önlemler almak son derece büyük bir önem taşır. Bu tip önlemleri almanın en iyi yolu da ilkokul, anaokulu ve de kreşler gibi bir takım toplu yaşanan ortamlar için bir merdiven filesi yaptırmaktan geçer. Böylece bina içerisinde bir bina içi merdiven filesi olduğu için genel olarak güvenlik kuralları konusunda hiçbir sorun ile karşı karşıya gelinmemiş de olunur.

Herhangi bir kurumda bu, okul, kreş ana sınıfı ya da ilkokul veya lise gibi ya da bir öğrenci yurdu gibi, hem velilerin hem de sorumlu kişilerin bu konuda içi son derece rahat olur.

Merdiven Filesi En Çok Nerelerde Kullanılmalıdır?

Merdiven filesi ile ilgili olarak merdiven filesi en çok nerelerde kullanılmalıdır şeklinde bir soru her zaman için gelmektedir. İlk olarak çocukların çoğunlukta olduğu yerler olan ilkokul anaokulu ve kreşlerde merdiven filesi kullanımının öneminden bahsedecek olur isek çok fazla çocuğun bir arada olması demek her zaman için risk anlamına gelir. Bina içi merdiven filesi bu aşamada çok önemli olup diğer başka pek çok alanda da kullanımı mevcuttur. Öğrenci yurtları binaları da merdiven filesi kullanımı için son derece uygun ortamlardır.

Bazı alışveriş merkezlerinde de merdiven filesi kullanımı uygun olabilir. Neden diye soracak olur iseniz alışveriş merkezleri de her zaman için son derece kalabalık yerlerdir. Ve ayrı yeten merdivenler arasında çok uzun bir boşluk da olabilir. Bu merdiven boşluklarından düşme ya da bilerek atlama gibi bir takım durumlar da söz konusu olabilir. Bu tip tatsız durumlar yaşanmasın diye bir güvenlik unsuru olarak bina içi merdiven filesi yaptırma son derece faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra aynı zamanda iş yerlerinde ya da çok yüksek katlı binalarda bina içi merdiven filesi yaptırmak son derece akıllıca olacaktır.

Bina İçi Merdiven Filesi ve İş Güvenliği

İş güvenliği son derece önemli bir husustur. Bir bina içerisinde ya da belirli bir alanda çalışan insanların güvenliğinin korunması anlamına gelen iş güvenliği bir takım denetimler ile kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Çalışan insanların güvenliğinin sağlanması adına bir merdiven filesi yapılması son derece büyük bir önem taşır. Neden diye soracak olur iseniz bir yerde çalışan insanlar her biri aynı alanı kullanırken başlarına bir şey gelme ihtimali son derece yüksek olabilir. Yapılan işin de buna uygun olarak bir riski olabilir. Mesela bunu bir örnekle açıklayacak olur isek iş güvenliği açısından merdiven ve bina içerisinde bir tadilat yapılıyor ise merdiven boşluğuna düşme gibi bir olasılık son derece yüksek olacaktır. Böyle bir durum olduğu zaman insanların bina boşluğunda bir file olduğunu bilmesi son derece rahatlatıcı ve iş güvenliğini sağlayan önemli bir durum arz eder.

KAYSERİ FİLE 

merdiven korkulukları file kapaması

 

Paylaş