Nevşehir Görme Engelli Yolu 

 

Görme engellilerin dış ve iç mekanda rahat hareket etmelerini sağlayan, aynı zamanda güvenli bir şekilde yürümelerine imkan veren Nevşehir görme engelli yolu hizmeti, okul, hastane, kaldırım ve yaya geçidi yollarına monte edilerek, görme engelli bireylerin topluma kazandırılması için yapılan hassas hissedilebilir yüzeylerdir. Görme engelli yolları, kılavuz yüzey, uyarıcı yüzey ve eliptik yüzey olarak üçe ayrılır. 

 

Nevşehir Hissedilebilir Yüzey 

 

Günlük yaşamda, ayakkabı ve beyaz bastonla güzergahı takip etmelerini aynı zamanda yol üzerinde bulunan uyarı levhalarının farkına varmalarını sağlayan, hissedilebilir yüzey, paralel dizilim, düz kılavuz dizilim ve çapraz dizilim şeklinde tasarlanmıştır. Bu dizilimler, kılavuz iz ve uyarıcı yüzey olarak hassas bir hissedilebilirliğe sahiptir. Dokunarak hissedebilen görme engelli bireyler, hissetme kabiliyetlerine göre tasarlanmış olan bu yüzey sayesinde, iç ve dış mekanda yolculuk edebilir, uyarıları dikkate alarak tehlikelerden korunabilirler. Basit ve sürekli bir yüzey yapısına sahip olan hissedilebilir yüzey, kafa karıştırıcı ya da yolun yarısında bitecek şekilde monte edilmemeli, profesyonel bir ekibin işçiliğinden yararlanılmalıdır. Niğde hissedilebilir yüzey, doğru ve güvenli bir şekilde yönlendirme sağlayacaktır.

 

Nevşehir Hissedilebilir Zemin 

 

Plastik ve çelik malzemelerden üretilmekte olan hissedilebilir zemin, aşınmalara ve sürtünmelere dayanıklı bir şekilde tasarlanmıştır. Kamu alanlarında kullanılması son derece önemli olan görme engelli yolları, beton, mermer ve granit gibi yapılara monte edilebilecek şekilde bantlı ve bantsız olarak üretilmektedir. Hissedilebilir zemin, kılavuz iz ve uyarıcı yüzey olarak kamu alanlarında büyük bir önem taşımaktadır. Çizgi şeklinde döşenmekte olan kılavuz iz, istikameti belirlerken uyarıcı yüzey paralel dizilimle, rampa ve merdiven gibi uyarıları hissedilebilir kılacaktır. Profesyonel bir şekilde monte edilmesi gereken Nevşehir hissedilebilir zemin, hayat kurtarıcı bir önem taşımaktadır. 

 

Nevşehir Uyarıcı Yüzey 

 

Seviye farklılıklarının olduğu yerlerde ve kaldırım rampa önlerinde yer alan uyarıcı yüzey, yaya geçitlerinde aynı zamanda istasyon önlerinde de hayati önem taşımaktadır. Kılavuz izden farklı olarak tasarlanmış olan uyarıcı yüzey, paralel şekilde tasarlanmış olan kabartmalara sahiptir.  Görme engelli bireylerin yoğun olarak hissetmelerini sağlayacak olan uyarıcı yüzey, güvenli bir şekilde yolculuk etmeleri için son derece önemli kabartma desenleri içerir. 

Kılavuz izin istikametinde monte edilmesi gereken, yol ayrımlarını, yaya geçitlerini ve merdiven gibi düşme tehlikesi bulunan noktaları bildirmesi en önemlisi dayanıklı bir şekilde hissedilebilirliği uzun sürmelidir. Bunun için plastik ve çelik bütünlüğü sağlanarak üretilmesi son derece önemlidir. 

 

Görme Engelli Yüzeylerin Özellikleri 

 

Kaymaz ve koku yapmaz görme engelli yüzeyleri aynı zamanda kolayca temizlenebilmektedir. Mekanik mukavemeti yüksek şekilde tasarlanmış olan Nevşehir görme engelli yolu UV ışınlarına karşı da koruma içermektedir. İç ve dış mekanda yanmaya karşı ihtiva edebilmekte, çelik katkısıyla uzun yıllar kullanım imkanı sağlayacak şekilde monte edilmektedir. 

 

Paylaş